شترمرغ

آموزش پرورش شتر مرغ

شترمرغ بزرگترین پرنده موجود در کره زمین است که به دلیل داشتن بالهای رشد نکرده توانایی پرواز ندارد. ولی در مقابل ، با داشتن پاهای قوی قادر است با سرعتی معادل 60 کیلومتر در ساعت بدود و سرعتش را بیش از 10 دقیقه حفظ کند. درصورتیکه شتر مرغها در شرایط مناسب و با سلامتی کامل نگهداری شوند قادرند تا بیش از 40 سال بارور بمانند. شتر مرغ دارای محصولات با ارزشی است که عبارتند از:
تخم: هر شتر مرغ در هر دوره تخمگذاری 12 تا 18 عدد تخم می گذارد. ولی در شرایط پرورشی و در فصل تخمگذاری هر شتر مرغ ماده 40 تا 80 تخم و گاهی اوقات بیش از 100 عدد تخم می گذارند.


گوشت: ران و ساق بخش اصلی گوشت شتر مرغ را تشکیل می دهند. به دلیل پایین بودن چربی و کلسترول گوشت شتر مرغ از آن در رژیم غذایی استفاده می شود.
چرم: چرم شتر مرغ به عنوان با ارزش ترین محصول این حیوان مورد توجه می باشد. بهترین نوع چرم از شتر مرغ کشتار شده ای که تقریبا 10 تا 14 ماه سن دارد بدست می آید. در این مرحله چرم شتر کاملا شکل گرفته و در عین حال، فرسوده و آسیب دیده نشده است. مساحت پوست شتر مرغ در سن 10 تا 14 ماهگی در حدود 1/1 تا 5/1 متر مربع می باشد.
پر: با ارزش ترین پرها، پرهای سفید شتر مرغ نر است که تقریبا 24 پر میانی در اولین ردیف پرهایی بال هستند. از این پرها غالبا برای تزئین لباس های گران قیمت و نمایشی استفاده می شود.

 

هر تخم شتر مرغ ازنظراندازه و وزن با 24 تخم مرغ قابل مقایسه است و برای آب پزشدن حدود 2 ساعت زمان لازم دارد .شترمرغ باسرعت 70 کیلومتر بر ساعت می دود وتایک ربع با این سرعت استقامت دارد و این قابل مقایسه با سرعت شکار شیر و یوزپلنگ است.
بزرگترین وسنگین ترین پرنده جهان است بدون توانایی پرواز وتنها پرنده بدون جناغ سینه.
شترمرغ کیسه صفرا ندارد.
شترمرغ برای پنهان شدن سرخودراروی زمین دراز می کند و پنان بی حرکت می ماند که انگار مرده است.
لگد شترمرغ در طبیعت بسیارقوی بوده و یکی از وسایل دفاعی شترمرغ است و دقت کنید لگد شترمرغ به سمت جلو می باشد.
شترمرغ ماده می تواند تخم و خود را از میان تخم های دیگرتشخیص دهد و جدا کند.
شترمرغ روزانه 2000 تا4000 مرتبه به زمین و زمان نوک می زند.
در طبیعت شتر مرغها در گروه و گله ای زندگی میکنند که یک نر اصلی و یک ماده اصلی فرمانروایی می کنند.
شترمرغ رقص را دوست دارد و نوع رقص والتــزمخصوصی دارد.
شترمرغ درحالت استرس یا افسردگی بسیار بی حوصله می شود و حتی میخ قاشق چاقو و از این قبیل را قورت می دهد که دچارمشکل می شود که این احتمال دارد مانند خودکشی باشد تا از زندگی خلا.
شترمرغ تا 13 ماهگی ظاهرا قابل تشخیص ازنظرجنسی نبوده و رنگ پرهای تمام آنها نزدیک به قهوه ای می باشد.
انعطاف پذیرترین قسمت بدن شترمرغ گردن است که بسیارکار آیی برای شترمرغ دارد.
شترمرغ ها دارای دید بسیارقوی هستند ودارای مژه های بسیار زیبا و همچنین حس شنوایی بسیار قوی دارد.
شترمرغ ماده بصورت تولید تجاری و مفید برای 25 تا 30 سال قابل استفاده است و نرها حتی بیشترمی توانند جفت گیری مفید انجام دهند.

 

/ 0 نظر / 41 بازدید